Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

petrph

dejme tomu

Proto je skutečně důležité aby bylo transparentní rozhodování státní správy. Komu dali státní zakázku, jak prohlasovali ten či ten zákon, pro koho je výhodný a komu přinese zisky. A už toto by bylo indikací korupčního jednání, a to že dotyčný politik, úředník je zvýhodněnou stranou nějak později zvýhodněn (a nemusí to byt jen ta obálka, ale třeba místo v dozorčí radě, "výhodné akcie",pravě že výhodná půjčka (mimochodem, nevím zda se to u Bártova soudu řešilo, zda mu ty půjčky vůbec dotyční splácí)...už by mělo být důkazem korupce...

0/0
28.5.2012 11:37

Fanýs

Překvapilo mne

rozhodnutí soudu, že bezúročná půjčka je korupcí. Dosud jsem kamarádům občas půjčil bez smlouvy a samozřejmě bez úroku pár stovek, když neměli v hospodě na útratu a karty tam nebrali. Nyní, abych se bál, že mne za to zavřou. 8-o

+1/0
27.5.2012 19:10

alex hart

Re: Překvapilo mne

Bezúročná půjčka - sama o sobě - určitě korupcí není. Ani půjčka bez jakéhokoliv dokladu kamarádovi nebo příbuznému.   Jenže, to že jste někomu půjčil a odpustil úroky, znamená jeho finanční prospěch a přinejměnším je na zvážení, zda to má přiznat v daních. Tím spíše, když se půjčka změní v dar. To říkám pro úplnost. Jenže mezi kamarády bez dokladu a bez úroku se půjčují stokoruny nebo pár tisícikorun. A kdo ono taky pro pár stovek nebo tisíc korun  nebude nikdo dělat smlouvu o půjčce a vymýšlet všechny její náležitosti, že. 

Ale....  pokud půjčíte osobě veřejně činné (v městské nebo státní správě apod.), bez dokladu, bez úroku, možná jste mu to dal jako úplatek a půjčkou to jen kamuflujete a kdo to má vlastně poznat, že..     Tak to už silně zavání úplatkem, nebo jinou korupcí. Korupcí se to nicméně může prohlásit teprve tehdy, když to tak vyšetří policie a prokáže soud. Jinak je to neobvyklé chování.

0/0
27.5.2012 19:46

alex hart

Re: Překvapilo mne

Proto také zákon zakazuje předávání peněz v hotovosti nad určitou částku.  Ale to mluvíme o statisících a ne o přítelské půjčce v hospodě na útratu za jeden večer. Víme? 

Takže nevím, co je na tom nejasné.

0/0
27.5.2012 19:46

Fanýs

Re: Překvapilo mne

V tom případě měl soud, kvůli právní jistotě, definovat nad jakou částku považuje bezúročnou půjčku za korupci a ne to napsat tak obecně.

0/0
28.5.2012 2:09

Pierre de Croissant

Berte to jako staří Židé

ti v tom mají jasno.

Půjčka v nouzi - musí být bez úroku

Půjčka na podnikání - spravedlivý je úrok odpovídající podílu na zisku.

Takže bezúročná půjčka na byznis opravdu může být korupcí.

0/0
28.5.2012 12:35

KDO VYHRÁL?

BR17

Poputují Italské dvojhubky Marty Kučíkové právě k vám? Podívejte se na výsledky soutěže.

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz